Agencja reklamowa – czy warto?

By Krzysztof Halupczok

|

2018-11-30

Udostępnij:

Dobra agencja reklamowa to większe zyski dla Ciebie

Wiele funkcjonujących na rynku firm staje w pewnym momencie na rozdrożu zadając sobie pytanie w jaki sposób spowodować jeszcze większe obroty, efektywnie generować zyski i rozwijać się pozostawiając konkurencję w tyle.

Oczywistą odpowiedzią są w tym przypadku szeroko rozumiane działania reklamowe, które poszerzają spektrum możliwości. Wówczas pojawia się drugie zasadnicze i jednocześnie kluczowe pytanie – spróbować na własną rękę reklamować swoją firmę czy skorzystać z usług agencji reklamowej.

 

Podstawa solidnego przedsiębiorstwa

Podstawowa kwestia to wielkość Twojego przedsiębiorstwa. Oczywistym faktem jest, że im większy podmiot, tym większe potrzeby ekspansji swoich usług lub produktów posiadasz. Samodzielne zajęcie się tematem może negatywnie odbić się na wynikach firmy, ponieważ uwaga pracodawcy zostaje rozproszona na obszary działań, które nie powinny zajmować mu czasu. Z pomocą przychodzą agencje reklamowe, które w kompleksowy sposób załatwiają sprawę. To one wyręczają miliony firm na całym świecie podejmując działania mające na celu w maksymalnie efektywny sposób wypromować daną markę, produkt bądź usługę.

Agencja reklamowa jest często filarem, na którym opiera się cały wizerunek firmy, ale także podstawowym generatorem jej przychodów. To właśnie dlatego tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z agencjami czerpiąc z tego realne profity. Z opublikowanego w tym roku rankingu REMCA wynika, że przychody największych w Polsce grup reklamowych w ubiegłym roku sięgnęły blisko 5 mld euro. Sporo prawda? Ile miliardów zyskały z kolei firmy dzięki działaniom agencji reklamowych? Możemy być pewni, że znacznie więcej.

 

Twój czas jest cenny – nie marnuj go

Przejdźmy jednak do sedna – dlaczego warto korzystać z pomocy agencji reklamowych? Decydując się na taki krok zyskujesz de facto grupę dodatkowych pracowników, którzy po pierwsze – wykonają za Ciebie bardzo ważną pracę, po drugie – zrobią to znacznie lepiej, ponieważ specjalizują się w tym. Te dwa proste argumenty mają już wystarczającą moc, ale warto również poruszyć trzeci aspekt. Obecne trendy reklamowe to już nie tylko kolorowa infografika w lokalnej gazecie, spot radiowy czy telewizyjny. Dzisiejsze sposoby dotarcia do klientów oparte są na bardzo skomplikowanym systemie, który przynosi efekty tylko wtedy, gdy się w niego zagłębimy.

Oczywiście możesz skorzystać z kosztownych szkoleń, istnieje też sporo poradników czy platformy e-lerningowe, ale Ty jako właściciel firmy musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na pewno chcę i czy powinienem na to wszystko tracić swój cenny czas? Pracownicy agencji reklamowych znają zasady skutecznej ekspansji reklamowej i doskonale dostosują je do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa. Wyodrębnią Twoje najmocniejsze strony i poprzez umiejętne zawężenie grupy odbiorców dotrą do tych osób, które interesują się produktami bądź usługami, które Ty oferujesz. Działanie na własną rękę często przypomina wędrowanie we mgle, a tego chyba nie chcesz, prawda?

 

Nie musisz być specem od reklamy – agencja musi

Agencje reklamowe, zarówno te mniejsze jak i sieciowe obserwują najnowsze trendy i doskonale wiedzą z których narzędzi aktualnie skorzystać, aby zmaksymalizować efekty. Zaprojektują, zaplanują i umieszczą reklamę w odpowiednich mediach, a dzięki kompleksowym działaniom Ty będziesz mógł odetchnąć, ba – nie będziesz nawet musiał zgłębiać tematu zastanawiając się nad takimi kwestiami jak identyfikacja wizualna Twojej marki, strona internetowa, która sprzedaje czy zasadność stosowania reklamy ambientowej w kontekście Twojego przedsiębiorstwa. Brzmi enigmatycznie, prawda? Owszem, ale nie dla agencji.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Wybierając agencję warto zachować ostrożność i stosować ogólnie obowiązujące zasady takie jak – przesłanie przez agencję prezentacji oraz informacji, czyli tzw. Credentials, spisanie umowy o zachowaniu poufności, przygotowanie briefu, ale przede wszystkim uszczegółowienie naszych zamierzeń oraz oczekiwań względem promocji firmy. To niezbędny element, który decyduje o efekcie końcowym, ale przede wszystkim daje agencji podstawy do prezentacji swoich pomysłów. Wybór agencji powinien być również oparty na obserwacji jej dotychczasowych dokonań. Kreatywne projekty oraz przemyślane strony www są znacznie ważniejsze od tego jak długo dana agencja funkcjonuje na rynku.

A jak pokazuje życie nawet wielkie agencje potrafią zaliczyć spektakularne wpadki – przykładem jest choćby najstarsza na świecie agencja reklamowa J. Walter Thompson, która była odpowiedzialna za nieudaną kampanię reklamową Tigera, kpiącą z Powstańców Warszawskich. Warto więc oprócz zaufania w profesjonalizm agencji zaopatrzyć się w zdrowy rozsądek i wyczucie czy szykowana akcja reklamowa nie naruszy zasad dobrego smaku działając destrukcyjnie na wizerunek firmy. Agencja wykona więc za Ciebie kawał dobrej roboty, ale nie zwalnia Cię od obowiązku myślenia – na szczęście wszystkie pomysły oraz wizje będą z Tobą konsultować na bieżąco.

 

 

Agencja reklamowa – minimalne ryzyko, maksymalne efekty

Czujesz się przekonany? Jeśli tak, to pierwszy sukces masz już za sobą. Kolejne kroki, które podejmiesz mogą być decydujące w kwestiach strategicznych Twojej firmy. Twoi potencjalni, agencyjni podwykonawcy są w pełnej gotowości, aby zwiększyć Twoje zyski i ugruntować pozycję na rynku. Dając im pracę, oszczędzasz wysiłku sobie oraz Twoim współpracownikom. Czy ryzykujesz? Pewnie jak w każdym działaniu biznesowym – minimalnie tak, ale jak to mówią – kto nie ryzykuje ten nie pije szampana, a jego firma pozostaje w cieniu. Ten drugi człon tego powiedzonka dodaliśmy oczywiście sami, ale pamiętaj o nim, gdy następnym razem będziesz się zastanawiać czy warto podjąć współpracę z agencją reklamową.

 

Jeśli masz jakieś pytanie możesz zostawić je w komentarzu poniżej, a w celach współpracy skontaktować się z nami >>>Tutaj<<<