Udostępnij:
Wizerunek firmy to nie tylko logo. To nawet nie system identyfikacji wizualnej.
Kiedyś było tak, że markowe rzeczy były dużo bardziej cenione tylko dlatego, że były markowe. Jednak te czasy już odeszły. Konkurencja w każdej branży rozwinęła się tak mocno, że nie wystarczy już stworzyć marki i ładnie ją opakować. Wciąż jest to ważny element układanki, ale aktualnie na markę patrzy się dużo bardziej wielopłaszczyznowo. Dzisiaj firmy kreują swoje przekazy, odpowiednie komunikaty, stwarzają produkty dla konkretnych grup docelowych i starają się być zaszufladkowanymi w umysłach klientów w odpowiedni sposób.
Rodzaje marek i ich wizerunek
To jaki wizerunek firma buduje wokół siebie zależy od wielu czynników. Czasem jest tak, że zupełnie przypadkowo sam pojedynczy produkt będzie osobną marką, tak jak miało to miejsce np. w przypadku iPod’a od Apple, innym razem będzie to cała organizacja np. Google, a ostatecznie może to być pojedyncza osoba np. Ewa Drzyzga w Rozmowach w toku. Teraz w zależności od tego przez jaki pryzmat klienci postrzegają daną markę, czekają na nią różne szanse i zagrożenia, a sama komunikacja z rynkiem w każdym z tych przypadków ma inny charakter. Przykładowo, ostatni scenariusz, kiedy osoba jest marką jest najmniej bezpieczny, ponieważ kiedy dana osoba odejdzie, to istnieje spore zagrożenie – “bez tego człowieka to już nie będzie to samo” – pojawia się w głowie klientów.
Komunikacja z rynkiem
Rozpuszczone włosy, zużyte ubrania, wolność i przestrzeń. Tak prezentuje się Harley. Nieuchwytność, profesjonalny sprzęt, sportowe kształty i szybkość – tym razem mówimy o ścigaczach Hondy. Kiedy myślimy o silnych markach, zawsze mamy z związane z nimi skojarzenia. Zauważ, że w obu przypadkach mówimy o motocyklach, jednak za każdym razem grupą docelową są inni klienci, za każdym razem to zupełnie inne motocykle. Również sam odbiór i to jak dana marka jest prezentowana zmienia się w diametralny sposób. Na tej podstawie firmy budują swój wizerunek, na który oczywiście składa się bardzo wiele czynników, ponieważ do całości dochodzi jeszcze jakość, reputacja, znajomość marki, sukcesy, porażki itd. jednak skupiamy się w tym momencie na kwestiach bardziej związanych z elementami reklamy i promocji.
Element wyróżnienia
Jeśli klient potrafi Twoją markę umieścić w swoim umyśle na odpowiedniej półce, to oznacza, że Twój wizerunek jest dobrze kształtowany. Dodatkowo jest to element, który wyróżnia Cię spośród konkurencji – nie jesteś kolejną firmą produkującą motocykle, ale taką, która daje wolność i jest przeznaczona dla odkrywców. W ten sposób budujesz tożsamość i charakter firmy. Jeśli masz wypracowane lub zaplanowane kwestie tego jak chcesz być odbierany, to w tym momencie powinna za tym pójść identyfikacja wizualna firmy, która jeszcze bardziej uwypukli te cechy. To ona będzie wizualną reprezentacją Twojej firmy i musi być spójna z tym kim jesteś jako marka. Poniżej przykład naszej identyfikacji wizualnej. Chcemy być postrzegani jako archetyp stwórcy, ponieważ tworzymy i kreujemy marki. Zajmujemy się kompleksową obsługą, dlatego też chcemy być tak odbierani.
Inne przykłady
Chciałbym wywołać pewną dyskusję w komentarzach. Dajcie znać jakie skojarzenia budzą w Was takie marki jak CCC, BMW, Orange, ING, Durex, Jack Daniels, ale także Meble Bodzio i Drutex. Jeśli macie ochotę to podajcie swoje przykłady i to co Wam się w nich podoba lub nie podoba.