5 sposobów na poprawę identyfikacji wizualnej

By SBM 360

|

2018-07-27

Udostępnij:

Jak sprawić by klienci Cię zapamiętali?

Identyfikacja wizualna to swoista graficzna reprezentacja naszej marki. To dzięki niej klienci są w stanie nas zaszufladkować i zapamiętać. Wybrane barwy, odpowiedni krój czcionki, logo i styl to elementy, które sprawiają, że jesteś w stanie wyróżnić się wśród konkurencji. Jeśli Twoja identyfikacja kuleje lub jest niewystarczająco dobra albo przestarzała, to poniżej znajdziesz podpowiedzi w jaki sposób możesz ją poprawić.

1. Strategia

To pierwszy i najważniejszy punkt, bo jak to mówią – brak przygotowania jest przygotowaniem na porażkę. Na tym etapie musimy zrobić sobie listę najbardziej potrzebnych i niezbędnych elementów identyfikacji wizualnej. Nikt nie zna tak dobrze Twojego biznesu jak Ty sam, więc to Ty najlepiej będziesz wiedzieć co potrzebujesz. Oczywiście agencja reklamowa może podpowiedzieć bardzo dużo, ale pamiętaj, że tylko Ty najlepiej znasz prawdziwe niuanse swojego biznesu.

2. Spójność

To dzięki spójności wiemy, że nawet rozbita butelka z czerwoną etykietą to najprawdopodobniej Coca Cola, czy też rozgnieciona niebieska puszka to Pepsi. Ukazywanie tych samych motywów, zachowanych w podobnym charakterze z tą samą kolorystyką na każdym z materiałów i w kampaniach reklamowych sprawia, że klienci zapamiętują markę, produkt i usługę na zasadzie skojarzeń. W przypadku niespójności, czy braku key visual marka jest narażona na niezrozumienie przekazu, a także na niezapamiętanie elementów identyfikacji wizualnej przez klientów.

3. Unikatowość

Dobrą identyfikację wizualną od bardzo dobrej wyróżnia właśnie jej unikatowość. Niektóre identyfikacje wizualne są tak dobrze zrobione, że widząc materiały reklamowe danej firmy od razu jesteśmy w stanie powiedzieć jaka marka jest ich autorem. Niektóre firmy mają strategię działania, tworząc podróbki innych marek, ale w ten sposób nigdy nie zbuduje własnej unikatowej marki, a identyfikacja wizualna nie będzie mogła zostać uznana za udaną.

4. Funkcjonalność

Kolejnym elementem dobrze zaprojektowanej identyfikacji wizualnej jest łatwość jej wykorzystania. Tutaj przede wszystkim projektanci powinni brać pod uwagę nośniki na jakich identyfikacja wizualna się pojawi. Przykładowo, przy elementach posiadających gradient nie będziemy mieli możliwości użycia techniki haftu, albo użycie jej będzie dużo bardziej kosztowne. Nie jest przypadkiem, że największe marki stawiają na minimalizm, który oprócz tego, że jest bardziej elastyczny w dalszym wykorzystaniu, jest również łatwiej zapamiętywalny.

5. Wdrożenie

Często jest tak, że właściciel firmy lub dział marketingowy dostaje pliki i jedyne co pozostaje to realizacja całości. W tym momencie często całość staje w miejscu, bo pojawiają się pytania – gdzie dobrze zrealizować wydruk, z jakiej firmy skorzystać w kwestii gadżetów reklamowych? Do tego pliki czasem są edytowane przez grafika firmy lub co gorsza przez samego właściciela i często kończy się to – brutalnie mówiąc – niszczeniem projektu. W celu zachowania dobrych cech identyfikacji wizualnej i skutecznego jej wdrożenia powinniśmy wszelkie edycje i modyfikacje zlecać jednej wybranej agencji lub korzystać z księgi znaku lub księgi identyfikacji wizualnej.

To 5 najważniejszych punktów poprawy lub tworzenia nowej identyfikacji wizualnej. Jeśli chciałbyś/chciałabyś byśmy pomogli Ci w realizacji Twojej identyfikacji wizualnej, to kliknij tutaj i po prostu skontaktuj się z nami.