Czy logo jest potrzebne?

By SBM 360

|

2018-07-25

Udostępnij:

O tym jak zwykły – niezwykły znaczek przekształca się w serce marki

Apple, Mercedes, McDonald’s – z czym Ci się kojarzą? Jeśli jesteś wzrokowcem to zapewne w swojej wyobraźni zobaczyłeś logo tych marek lub produkty z ich logo. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego chętniej kupujemy lub pożądamy produktów znanych marek? Czy na prawdę chodzi o jakość? Według przeprowadzonych badań okazuje się, że ludzie dokonują pewnych nielogicznych wyborów kierując się tylko marką. Działają na nich emocje – jedni chcą się poczuć ważni, inni identyfikować się z pewną grupą, jeszcze inni ukazać swój status. Powodów zakupów jest wiele. Oczywiście marka i logo to nie to samo, jednak to właśnie logo definiuje markę. To ono jest jej wizualną reprezentacją – symbolem charakteru i tożsamości marki. To ono wyznacza kierunek dalszych wizualnych działań i jest sercem systemu identyfikacji wizualnej. Brzmi doniośle? I tak właśnie jest, szczególnie w dużych firmach. Tam nie ma miejsca na skazę na wizerunku, dlatego wszystko wygląda tak spójnie. Od razu wiesz, że złote łuki widziane z daleka to ________, a czerwony napój gazowany to __________. Udało Ci się odgadnąć o jakie marki mi chodzi? No właśnie.

Logo jest wszędzie

Pojawi się na Twoich wizytówkach, szyldach, ulotkach, okleisz nim samochód, być może naszyjesz na ubrania pracownicze. Jeśli będziesz wytwarzać własne produkty, to z dużym prawdopodobieństwem pojawi się również na nich. To ono często sprawi, że Twoja marka będzie wyróżniać się wśród konkurencji, a klienci kiedy zobaczą Twoją ekspozycję od razu skojarzą, że to Twoja firma. I zapewne nie chcesz, żeby kojarzyli ją w niewłaściwy sposób. Na tym polega budowanie silnej marki – na wejściu w podświadomość klienta i utkwietniu tam na długi czas, dzięki skojarzeniom i pozytywnemu odbiorowi.

Logo w małych i średnich firmach

Chcesz uczyć się na własnych błędach, czy lepiej wzorować się na najlepszych? Jeśli duże firmy tak bardzo dbają o te kwestie, to zapewne warto budować swoją markę już od samego początku. A tutaj po prostu trzeba zacząć od dobrego logo. Nie z allegro, nie od syna koleżanki z technikum, co studiuje informatykę i nie od szwagra, który właśnie zainstalował Photoshopa. Dlaczego nie? Bo dla większości początkujących, którzy starają się coś stworzyć, logo to zwykły znaczek – podoba się, albo się nie podoba. Nie ma nic poza tym. Już nie wspominam nawet o tym, że większość z tych osób nie ma wyrobionego odpowiedniego poziomu estetyki. Szczególnie brakuje tutaj wielopłaszczyznowego spojrzenia – logo ma docierać do Twojej grupy docelowej, przekazywać emocje, być proste (w większości przypadków), estetyczne, ma być solidnym fundamentem pod budowę pełnej identyfikacji wizualnej, ma być znakiem który w swojej prostocie przekaże charakter i wydobędzie kwintesencję wizerunku Twojej firmy.

Pamiętaj, że im wcześniej stworzysz całość tym lepiej dla Ciebie. Szczególnie pod względem finansowym. Kiedy pewnego pięknego dnia, będąc właścicielem dużej firmy, która ma już gotowe wszelkie materiały, szyldy, ulotki, oznakowania, wydruki, obudzisz się i stwierdzisz, że to wszystko nie przekazuje odpowiednio rangi oraz znaczenia Twojej firmy i postanowisz przeprowadzić rebranding, to okaże się, że całość nadszarpnie mocno Twój budżet. I jako projektant przerabiałem już takie sytuacje – firma była zdecydowana by zacząć się zmieniać, po czym kalkulacja całości sprawiała, że jednak rezygnowali. Oczywiście nie zawsze, ale bywało i tak. Wtedy właściciel stoi na rozdrożu – z jednej strony inwestycja w nowy wizerunek lub poprawę aktualnego, która może przełożyć się na zyski, zwiększenie ilości klientów i wzmocnienie lojalności pracowników, a z drugiej strony niemały wydatek i opór przed zmianą.

Kiedy przychodzi czas na logo?

Istnieją trzy kluczowe momenty – kiedy Tworzysz nową markę i jesteś przekonany o jej silnym budowaniu od samego początku, w momencie kiedy wiesz, że Twoje aktualne logo nie reprezentuje już godnie Twojej marki lub nie da się na jego podstawie stworzyć odpowiedniego systemu identyfikacji wizualnej oraz w czasie gdy przeprowadzasz istotne zmiany w Twojej firmie i chcesz zakomunikować te zmiany na rynku. Oczywiście jako projektant znalazłbym jeszcze sporo powodów do zmian, ale jako osoba zajmująca się również marketingiem wolę skupić się na konkretach. Pamiętaj również, że logo to tylko (i aż) pierwszy krok w budowaniu systemu identyfikacji wizualnej i dbaniu o wizerunek swojej marki. Osobiście jestem zwolennikiem tworzenia całości od razu, bo można wtedy osiągnąć najlepsze efekty, ale od Ciebie zależy jak do tego podejdziesz.

Mam nadzieję, że odpowiednio zobrazowałem Tobie, dlaczego logo jest tak ważne i udało Ci się poczuć istotę posiadania dobrego logo. Jeśli masz jakieś pytanie możesz zostawić je w komentarzu poniżej, a w celach współpracy skontaktować się z nami >>>Tutaj<<<